O mně

Paleo jsem si nevybrala já, paleo si vybralo mě :-)

... a začalo mě uzdravovat.

Na těchto stránkách naleznete recepty na paleo pečivo, slané i sladké koláče, dezerty a vše, co si můžete sbalit s sebou na cestu, protože jíst paleo na cestách pro mě bylo to nejtěžší a ráda bych to usnadnila ostatním.

Moje cesta ke zdraví

Dokud se člověk nezačne potýkat s nějakými zdravotními problémy, tak ho to ke změně stravy nepřivede. A stejně tak to bylo i u mě.

Od mala (co pamatuju) mě trápil atopický ekzém, alergie, v pubertě časté bolesti hlavy. Kolem dvaceti let stále problémy s pletí a přidaly se všelijaké střevní a žaludeční problémy, průjmy, nafouknuté břicho, údajně dráždivý tračník a náběh na astma. Všechna možná lékařská vyšetření neodhalila příčinu.


V roce 2013 se mi rapidně zhoršitl ekzém. Měla jsem zanícenou kůži, měla jsem neustále zimnici, kůže mě strašně bolela a pálila. Hodně jsem kvůli tomu brečela a trpěla. Škoda, že z té doby nemám fotky, ale tenkrát mi připadalo odporné se fotit. Pro Vaši představu, jsem byla celá rudá a normální kůže mi zůstala jen na nártech, čele a uších. Od začátku roku 2014 jsem začala na GAPS dietě, která mě po pouhým dvou měsících z tohoto úporného ekzému dostala.

V té době jsem začala věřit, že stava může člověka uzdravit.

Jenže bohužel po těch dvou měsících jsem zažila velký stres a přestala si hlídat jídlo a následující dva až tři roky jsem zkoušela paleo, raw a dělenou stravu a občas ujela na běžném jídle. Nic z vyzkoušených směrů mi úplně zásadně nepomohlo. Pak se mi dostalo do rukou SCD, což pomáhalo, ale potraviny jsem musela přidávat hodně pomalu. Pak stačil malý stresík a hned se mi rozhodilo trávení. Nakonec jsem natrefila na nízkosacharidovou dietu (low carb) s vysokým obsahem tuku (high fat), pro kterou se používá zkratka LCHF. Už nějakou dobu si držím sacharidy cca do 30 g/den a vyhovuje mi to nejvíce. Můžu jíst téměř vše z palea, ale musím vědět, že nějakého jídla si můžu dát jen malinkatý kousek, abych sacharidy nepřešvihla.

Low carb dieta mě už téměř dostala z pylové alergie a začínají se lepšit i ta střeva a žaludek, takže v ní rozhodně budu pokračovat. Zlepšily se mentsruační potíže a kolikrát ani nevím, že mi menstruace už začala. Hodně se mi zlepšila pleť. Dříve bych bez make-upu nešla vyhodit ani odpadky a teď si dovolím vyrazit ven i bez něj. :) Přestaly bolesti hlavy, zlepšil se mi spánek, nehoní mě mlsná a vidím jen další a další pozitiva pro mé tělo. :) A těch pár kilo dolů už bylo jen příjemným vedlejším efektem.

Jenže když už nějakou dobu jíte paleo, tak už nechcete neustále jíst míchaná vajíčka ke snídani a jogurt nebo hrst oříšků ke svačině. Pro mě osobně bylo nejtěžší vymyslet, jak jíst při cestování. Co s sebou k jídlu? Proto jsem začala zkoušet péct z povolených surovin a postupně jsem přicházela na nové chutě. Na tomto blogu proto najdete dezerty, quiche, krekry, sušenky apod., zkrátka vše, co si můžete vzít s sebou na cestu. Těmito výtvory můžete nahradit svačinu nebo snídani. A pokud doplníte slaný quiche zeleninovým salátem, dostanete i skvělý oběd nebo večeři. 

Počítejte s tím, že pečete z úplně jiných surovin, než jste byli zvyklí, proto i výsledek bude logicky chutnat jinak.

Moje váha je momentálně 52 kg při výšce 163 cm a opravdu jím. Podle propagovaného nízkotučného stravování by měl být můj denní kalorický příjem asi 5 300 kJ. Na low carb toto řešit vůbec nemusím.

Dodržuju jen tyto zásady:
1) jím pouze, když mám hlad
2) najím se dosyta, ale nepřejídám se
3) nejím pozdě večer
4) jím dostatek zeleniny
A to mi stačí pro to, abych byla fyzicky a psychicky v pohodě a netloustla.

Všem, co si myslí, že mám poruchu příjmu potravy, bych ráda vzkázala, že miluju jídlo a vaření je pro mě radostí. A většinou u oběda už přemýšlím, co budu večeřet. :D